Ogrodzenia przemysłowe – rodzaje, zastosowanie, cena

Ogrodzenie przemysłowe musi być wystarczająco wytrzymałe, aby sprostało trudnym warunkom atmosferycznym. Co więcej, powinno zapewniać odpowiedni poziom prywatności, co przekłada się na komfort pracy. Ogrodzenie musi także zabezpieczać obiekty przemysłowe przed wtargnięciem do nich osób nieupoważnionych.

Gdzie stosowane są ogrodzenia przemysłowe?

Ogrodzenia przemysłowe to konieczność w przypadku obiektów, które powinny zostać zabezpieczone z uwagi na fakt ryzyka wtargnięcia tam osób nieupoważnionych. Taka sytuacja mogłaby bowiem doprowadzić do prawdopodobieństwa powstania wypadku, a w konsekwencji, do utraty zdrowia, a nawet życia osób znajdujących się na terenie zakładu. W związku z tym do obiektów, które powinno się ogrodzić, można zaliczyć między innymi:

  • fabryki,
  • hale magazynowe,
  • parki logistyczne,
  • elektrownie,
  • tartaki,
  • zakłady produkcji,
  • kopalnie.
  • baseny
  • lotniska
  • szpitale
  • obiekty wojskowe

Dzięki ogrodzeniu terenu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz odpowiednich warunków pracy osobom znajdującym się w danym obiekcie przemysłowym. Dlatego niezależnie od wielkości lub rodzaju zakładu, ogrodzenie z reguły stanowi konieczność.

Ogrodzenie przemysłowe - zalety i zastosowanie

Zabezpieczenie przez kradzieżą

Głównym zadaniem ogrodzenia przemysłowego jest oczywiście ochrona przed wtargnięciem niepożądanych osób. Profesjonalne ogrodzenie ma na celu zniechęcenie złodzieja do podjęcia działania, a także utrudnienie mu wejścia na teren obiektu. Zazwyczaj bowiem znajduje się tam wiele kosztownych sprzętów oraz materiałów.

Zapewnienie optymalnych warunków pracy

Ogrodzenie wokół zakładu pracy pozwala zachować większą prywatność. To z kolei pomaga pracownikom lepiej skupić się na wykonywanych czynnościach. Co więcej, ogrodzenie sprawia, że nieproszeni goście nie są w stanie wkroczyć na teren zakładu, a więc osoby tam pracujące nie muszą poświęcać czasu na wypraszanie takich jednostek.

Profesjonalny wizerunek firmy

Estetycznie wykonane, solidne ogrodzenie dla przemysłu, z całą pewnością podkreśla profesjonalny wizerunek danego obiektu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kształtów, wzorów i kolorów, dzięki czemu firma jest w stanie wybrać takie ogrodzenie, które będzie dopasowane do jej potrzeb nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także stylu.

Wybrane rodzaje ogrodzeń przemysłowych

Ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe charakteryzują się trwałymi materiałami oraz szybkim montażem. Z tego powodu takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Co więcej, prosta forma sprawia, że tego rodzaju ogrodzenie dobrze komponuje się z różnorodnymi stylami budynków przemysłowych. Ogrodzenie panelowe złożone jest ze słupków oraz stalowych paneli będących przęsłami, które powstały z metalowych drutów.

Panele ogrodzeniowe można podzielić na panele 2D oraz 3D. Panele 2D tworzone są ze stalowych prętów podłużnych oraz pionowych o przekroju średnicy od 5 do 8 mm, czyli o wymiarach 6 x 5 x 6 mm lub 8 x 6 x 8 mm. Panele 2D nie posiadają przetłoczeń. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie firmom, których budżet jest większy i które stawiają na jak najwyższą jakość. Znacznie popularniejszą i zarazem bardziej przyjazną dla budżetu opcję stanowią panele 3D, które są wyposażone w dodatkowe przetłoczenia. W tym przypadku stosuje się druty o przekroju 3, 4 lub 5 mm. Jednak pomimo użycia cieńszych drutów, całość jest równie stabilna dzięki przetłoczeniom. Logicznie rzecz ujmując: im grubszy drut, tym bardziej wytrzymały i sztywniejszy będzie płot panelowy. Wybierając produkt należy zwrócić uwagę na wymiary oczka między poszczególnymi drutami. Na rynku dostępne są oczka 80 x 200, 70 x 200, 55 x 200 oraz 50 x 200. Analogicznie, im mniejsze oczko, tym konstrukcja panela jest sztywniejsza, ale też większa jest cena.

Panele wykonywane są w dwóch wersjach wykończenia:
-ocynkowane ogniowo (ZN);
-ocynkowane i malowane proszkowo w dowolnym kolorze z palety RAL (system DUPLEX®).

System ogrodzeń panelowych składa się z nie tylko z paneli, ale również ze słupów przęsłowych 40 x 60 oraz obejm montażowych. Dobre i sprawdzone zabezpieczenie antykorozyjne, tj. system DUPLEX® gwarantuje długą eksploatację ogrodzeń oraz charakteryzuje się wysokim poziomem odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem budowlanym, ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia przede wszystkim dla ludzi, ale również dla zwierząt i środowiska. Jeśli ma mniej niż 1,80 m wysokości, nie może być zakończone żadnymi ostrymi przedmiotami typu drut kolczasty, szkło czy gwoździe. Powinno być stabilne i wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Ponadto, panele ogrodzeniowe, którymi planujemy ogrodzić tereny przedszkoli, szkół, przystanków autobusowych i innych miejsc, gdzie docelowa wysokość ogrodzenia nie przekracza 1,50 m, zaleca się wykonać bez górnych końcówek drutów (grzebienia). W ten sposób zapobiegamy ewentualnej możliwości zranienia osób mogących w sposób niedozwolony przechodzić przez ogrodzenie.

Ogrodzenia palisadowe

Alternatywę dla ogrodzenia panelowego może stanowić ogrodzenie palisadowe, które pozwala zadbać o prywatność. Ogrodzenie palisadowe składa się ze stalowych profili, które można dowolnie pomalować. Dostępne są również ogrodzenia wykonane z aluminium. Najczęściej wybieranym ułożeniem jest wypełnienie pionowe oraz poziome. Elementy ogrodzenia są dodatkowo zabezpieczane przed korozją, co przekłada się na wysoki poziom trwałości. Ogrodzenie palisadowe jest chętnie wybierane przez firmy, które pragną ukryć obiekt przemysłowy przed wzrokiem osób trzecich, a tym samym zapewnić pracownikom komfortowe warunki oraz utrudnić działania potencjalnym złodziejom. Tego typu ogrodzenia są jednak nie tylko funkcjonalne, ale także wyróżniają się nowoczesnym wyglądem, co pomaga budować profesjonalny wizerunek firmy.

Ogrodzenia z siatki

Ogrodzenie z siatki stosowane jest wyłącznie tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania specjalnych zabezpieczeń. Zazwyczaj jego głównym zadaniem jest oznaczenie granicy działki. Czasami siatka uzupełniana jest drutem kolczastym, co zwiększa poziom zapewnianej ochrony przed przedostaniem się na teren zakładu osoby niepożądanej. Ogrodzenia z siatki zazwyczaj tworzone są z drutu ocynkowanego lub powlekanego PVC. Dzięki temu siatka jest odporna na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Siatka montowana jest przy użyciu słupków, drutu naciągowego czy napinaczy. Należy jednak brać pod uwagę, że tego rodzaju ogrodzenie jest dość łatwe do sforsowania przez większe pojazdy.

Bramy i furtki w ogrodzeniach przemysłowych

Bramy oraz furtki, które stanowią elementy ogrodzeń przemysłowych, muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały sprawne przemieszczanie się maszyn, pojazdów dostawczych czy samochodów ciężarowych. To, jakie rozwiązanie zostanie wdrożone, zależy przede wszystkim od natężenia ruchu, a także rodzaju terenu i specyfiki danej inwestycji.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji. W przypadku bram przemysłowych stosowana jest automatyka, która znacznie podnosi zarówno poziom bezpieczeństwa użytkowania, jak i jego komfort. Wykorzystywane są takie rozwiązania, jak fotokomórki, czujniki naciskowe, oświetlenie ostrzegawcze, obsługa za pomocą aplikacji w telefonie czy sterowanie pilotem. Dostępne są także kompletne systemy, które zostały zaprojektowane pod kątem bram przesuwnych oraz jedno lub dwuskrzydłowych.

Automatyka do bram znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Napęd do bramy można zintegrować z systemem alarmowym, który od razu przesyła informację na temat potencjalnego zagrożenia do danej firmy ochroniarskiej. Co więcej, brama może być otwierana i zamykana bez wysiadania z pojazdu, co usprawnia procesy logistyczne. Bramy do ogrodzeń okalających obiekty przemysłowe, mogą być także wyposażone w funkcję autorewersu, co powoduje jej samoczynne cofanie się w przypadku napotkania przeszkody. W tym celu na bramach montuje się również listwy kontaktowe bezpieczeństwa, które są w stanie funkcjonować także w przypadku bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

Współczesne napędy do bram wyróżniają się zarówno wysoką jakością wykonania, jak i estetyką. Dzięki temu brama wjazdowa może być zarówno funkcjonalna, jak i dobrze się prezentować. Biorąc pod uwagę różnorodność oferowanych rozwiązań, wybór odpowiedniej bramy do ogrodzenia przemysłowego, powinien zostać podyktowany własnymi, indywidualnymi potrzebami.

Ile kosztuje ogrodzenie przemysłowe?

Cena ogrodzenia przemysłowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim opiera się na takich kwestiach, jak rodzaj płotu oraz zastosowane funkcjonalności. Oczywiście cena końcowa będzie zależała także od wielkości terenu oraz tego, czy ogrodzenie ma wyznaczać wyłącznie granice działki, czy może teren zostanie podzielony na dodatkowe strefy.

W Plast-met Wrocław ogrodzenia przemysłowe dobieramy w zależności od potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Na tej podstawie jesteśmy w stanie przygotować ofertę dopasowaną do konkretnego budżetu.

Ogrodzenia przemysłowe Wrocław

Poszukujesz ogrodzenia dla obiektu przemysłowego? Zapraszamy do Plast-met Systemy Ogrodzeniowe Wrocław. Zapewniamy profesjonalne doradztwo doświadczonych specjalistów. Tworząc ofertę, kierujemy się konkretnymi potrzebami naszych klientów. Natomiast tworzone przez nas produkty wyróżniają się wysoką jakością wykonania, zastosowaniem wytrzymałych materiałów oraz dbałością o każdy najmniejszy detal.